KOYUN HIRSIZLARI

Ne kadar çok sosyal medya hesabım var onu düşünüyorum şu an sevgili okur. Ve ne kadar lüzumsuz bir şey bu. Vallahi, gerek var mı cidden? Bu kadar çok hesap olmasına gerek var mı gerçekten. Sanıyorum zamanla tüm sosyal medya hesaplarımı kapatacağım ama instagram hariç. Sıkıldım. Sıkıldım çünkü Twitter dediğimiz şey X diye bir şey oldu. Şımarık ve zengin bir çocuğun elinde saçma sapan bir şeye dönüştü. Haber takip ediyorduk tadı kaçtı. Haber takip etme heyecanımızı da yitirdik zaten. Takip ettik de ne oldu. Yan masadakinden daha fazla bildik, gördük, okuduk da sonuca ne fayda etti? Şu aşamada bilmenin ne anlamı var? Biliyoruz da ne oluyor?

***

CHP’ye kızgınım mesela. Hepsine. Eko Başkan da dahil hepsine. Mansur Başkan da dahil hepsine. Diyeceksin neden? Bir şey yapmasını beklediklerimiz yapmadığı için onlara kızgınım. Partiye komple kızgınım. Bilmem kaçlı masaya komple kızgınım. Hepsine kızgınım. Kaç kişi bir araya geldi bir Tayyip Erdoğan edemedi. Beceriksizler. Niye vakit kaybedeceğiz bunların ne yapıp ettiğiyle artık? Misler gibi vekil maaşlarıyla, çakarlı Mercedesleriyle, korumalarıyla, yedi cedlerini kapsayan sağlık sigortalarıyla mis gibi yaşayıp arada bize beyanat veriyorlar. Ay yesinler. Oylamalara katılmaya zahmet etmeyen beceriksizler sürüsü. Dinleme sevgili okur. ÇalışıyorMUŞ gibi yapan bu tembelleri dinleme, değer verme, takip etme. Oy da verme. Gitme. Bıktım ben. Valla bıktım. 

***

Tam Müge Anlı’lık bir olay yaşıyoruz, yazlıkta üst kat komşumuz alt kattaki ortak alana çöktü. Vallahi. Bi geldik kadın orayı kapamış kendine yer yapmış oysaki ortak alan. Bunlar koyun hırsızı. Ben Müge Anlı’dan biliyorum. Bunlar böyle yan evin koyununu çalıyor. Yan evin koyununun sırtı yeşil boyalı ama bu koyunu çalıp, traş edip kendi koyunlarıyla aynı renge boyuyor. Komşuluktan, yüzyüze gelmekden utanmıyor. Yan ev diyor ki bu benim koyun, bu da ne alaka diyor ve sonrasında bir tanesi bir kuyuda ölü bulunuyor. Biliyorum ben bu kitleyi. Kışın sabah sporumu yaparken Müge’de izliyorum. Köy cambazı derdi babam bunlara. Bizim üst kattaki koyun hırsızları da ortak bahçeden yer çalıyor. Şimdi bizim yerimizde başka birileri olsa bunları döver, döverken kazara öldürür, sonra kuyuya atar dimi? Güzel vatanımız genelinde sorunlar ya bunla ya 15 Temmuz’dan kalma çalıntı silahlarla çözülmüyor mu? Valla öyle çözülüyor, görüyoruz haberleri. Ama biz avukata başvurduk. Evet. Çünkü biz medeni insanlarız ve avukat ile mahkeme ile önümüzdeki 20 yılda çözmeyi planlıyoruz. Çünkü bu ülkede medeniysen golü yersin canım kardeşim. Çifteyle üst kata çıkmak yerine vekaletname vererek sorun çözeceğiz. Ölmez de sağ kalırsak sonucunu bildiririz. İyi ki mürekkep yaladık, çok faydasını görüyoruz, koyun hırsızları dütüyor bizi ama olsun. 

***

Bu arada yaz ve çocuklu insan konusuna da gireyim. Arkadaşlar bu doğurduğu çocuğu sahile gelmiş herkesle birlikte büyütme çabası nedir? Nedir? Neden bu çocuklar hepimizin çocuğu gibi yaşıyoruz hayatı? Benim çocuğum büyümüş, iki gün kafa dinlemeye gelmişim neden senin çocuğun benimle oynamaya çalışıyor, gürültü yapıyor. Çok ilginç buluyorum şunu: Yanına bir çocuk gelip uykusunu böldüğünde bunu herkesin ama HERRRKESİN şirin bulacağını düşünüyorlar anladığım kadarıyla. Arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi? Bir kendinize sorun neden bazı insanların çocuğu yok? Neden bazı insanlar tek çocuk yapmış? Neden bazı insanlar çocuksuz bir şekilde tatilde şemsiye altında uyukluyor??? Bunu böyle istedikleri için olabilir mi? Sizin çocuklara da bakalım diye tek çocuk yapmadık bunu biliyorsunuz değil mi? Lütfen çocuklarınızı kendiniz oyalar mısınız? Aaaa

***

Denize köpeğiyle giren insanlardan rahatsız olan bir kitle var. Denizdeki çocukların tamamının çişi geldiğinde tuvalete gittiğini sanıyorlar sanırım. Bu arkadaşlar da mucize bebek gibi. O çocuklar sabah 09’dan akşam yemeğine kadar ya kumda ya suda. Çişler nerede sizce? Ondan iğrenmiyorsun. En son ne zaman vücut tüylerini kestiğini bilmediğin ergenlerle aynı suda yüzmekten iğrenmiyorsun. Kadınların saçlarından, regl’lerinin son gününden iğrenmiyorsun. Burnunu sümkürenden iğrenmiyorsun da o bir tane köpekten iğrenme geliyor he mi? Vay arkadaş. Bunu bir daha düşün istersen. Yanında ehüheihöhüe diye anırarak Bomonti filtresiz içtiğin arkadaşının apış arasından geçen suda yüzmekten iğrenmiyorsan bence köpekten de iğrenmene lüzum yok. 

Ne dersin tatil iyi gelmiş mi sevgili okur? Sakinlemiş miyim? 

Bence süperim.

Mutlu bir hafta dilerim. 

xxx

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 20 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)