AKLIMDAN GEÇENLER

Merhaba sevgili okur, uyuz vakaları yaklaşık %50 artmış duydun mu?  Türk Dermatoloji Derneği 20 yıl önce neredeyse hiç görülmeyen uyuz vakalarına son 3-5 yıldır salgın şeklinde rastladıklarını açıklamışlar. Hatta internette arattım biraz Anadolu Ajansı dahi haber yapmış uyuz vakaları arttı diye. Düşün. 

Araştırdım, Acıbadem Hastanesinin sitesinde şöyle bir yazı buldum; ’Uyuz hastalığı daha çok temizlik koşullarının ideal olmadığı ve insanların uzun süre birbirine yakın olduğu yerlerde görülebilir’ diyor. Eyvah eyvah, bence Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da hepimiz uyuz olma riski altındayız demek bu. Umarım başımıza gelmez, kabus gibi. Vallahi sevgili okur inan bu kalabalık olayından bezdim bıktım artık. Bu yok “dünya hepimizin” yok “sınırlar olmasın” bıdı bıdı fıtı fıtı garip kafalar yaşayan hippileri İstanbul’da şöyle uzun boylu yaşamaya davet ediyorum. Gezmeye tozmaya değil ama yaşamaya. Bakalım  1 ayın sonunda hala aynı mı düşünüyorlar yoksa kaçarak uzaklaşıyorlar mı?

***

Oğlumun gitmesine az kaldı. ‘Daha sakin bir yerde yaşayıp kafamı dinlemeye ihtiyacım var’ dedi. Şehirde kendi evinde kaldığı süreçte o kadar gitti, geldi, toplu taşıma kullandı, İstanbul’u o kadar merkezinde yaşadı ki… Bir de hani, keyifli yaşadı aslında, işe git gel yapmadı, rush hour’da metrobüse binmesi gerekmedi, arkadaşlarıyla takıldı spora gitti, market alışverişi yaptı falan… Buna rağmen kendini yorgun hissediyor çocuk, düşün nasıl yoruyor bu şehir. İstanbul yorar, kesin bilgi, gidip kafasını dinleyecek inşallah. İnşallah. 

***

Antalya’da bir lise öğrencisi arkadaşlarıyla birlikte Almanca öğretmeninin evine gidiyor, hep beraber uyuşturucu kullanıyorlar ve çocuklardan biri ölüyor. Öğretmen de adli kontrol şartıyla serbest kalıyor. Ben böyle haberleri okuyunca cidden şaşırıp kalıyorum. Yani eleştirel bir tivit atsak sabaha karşı evi basıp ters kelepçeyle alıp götürüyorlar bir süre yok oluyorsun ya, polise bir şey demiyorum polis bunları da ters kelepçeyle götürüyordur ama nasıl serbest kalıyorlar kısmını kafam almıyor. Niye yani. Bir öğretmen öğrencilerini evinde toplayı uyuşturucu alemi yapıyorsa serbest kalmaması gerekiyor. Çocuklardan biri ölmüş, adli kontrollük hal mi kalmış?

***

Ufaktan ufaktan ders çalışmaya başladım. Hoşuma gitti vallahi sevgili okur. Bu vesileyle Alzheimer olmamayı umuyorum. Ders çalışıp, ders notlarını aklımda tutup falan, kafayı sağlam tutmaya çalışacağım. Umuyorum yani. Bu tekrar okula başlama olayının bana düşündüğümden iyi geleceğini hissediyorum.

***

Amazon’dan alışveriş yapıp direkt oğlumun kalacağı yurda yollayabileceğimi öğrendim. Pek mutlu oldum. Her şeyi bavula sığdırmaya çalışmak yerine internetten söyliycez, yurda gidecek. Bu belki basit bir şey ama benim aklıma gelmiyor böyle şeyler. Allahtan Sarhan var. Onun aklına geliyor. İyi ki var. İyi ki. 

Oğlumuzun evden çıkışıyla birlikte görüyoruz ki evli olduğun insanla bir arkadaşlık içinde olmak ne kadar önemli. Benzer zevklerinin olması, konuşacak konun olması, aynı şeyleri yapmaktan keyif almak çok çok mühim. Çünkü başa geri dönüyor insan. Henüz çocuk yapmadığınız, sadece ikinizin olduğu zamana dönülüyor. Bunu anlaşamadığın bir insanla yapmak gerçekten sevimsiz olurdu sevgili okur. Sadece karı koca değil iyi arkadaş olmak da önemli. 

Bu hafta sana kısa kısa aklımdan geçenleri yazdım sevgili okur. Umarım biraz oyalayabilmişimdir seni bu Pazartesi de. Kendine iyi bak olur mu? Haberlere fazla bakma. Güzel bir pastırma yazı oluyor gibi, hoş bir sonbahar. Tadını çıkarmaya bak.

Sağlık dolu bir hafta dilerim. 

XXX

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 18 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)