SİZ KISITLANDINIZ MI?

Aynı ülkeden mi bir aradayız sevgili okur? Türkiye’de misin? Buradaysan benim gibi bir miktar aklın karışmış olabilir. Gel beraber karışalım.

Okullar açıldı rakamlar arttı diyorlar mesela. Hangi okullar? Bizim çocuk en son Mart ayında okula gitmişti. Okul mokul yok. Kim gidiyor okula? Tam gidecek mi acaba diye bakarken zaten kapalı olan okullar tekrar kapandı. Ha, birkaç sınıf haftada 1 veya 2 gün o da yarım gün olmak kaydıyla gitti. Yani “okullar açıldı” dedikleri, okullar yüzde otuzluk bir performansla ya açıldı ya açılamadı. O açıldığı kadarına da devam mecburiyeti yok dendiği için kimse çocuğunu yollamadı zaten. Kanalların çekim yapacağı gün seçilmiş birkaç okula özenle hazırlanmış on çocuk yerleştirdiler. Bu sene üniversite sınavına girecek olan 12. Sınıflar bi gitmiştir belki. Bu yani. “okullaarrr açıldııı”  dedikleri bu. Kapandı nitekim. Sadece kuran kursları açık. İçiniz rahat etsin. Şıp diye bitecek pandemi şimdi.

Cumalar yasaktan muafmış. Buna çok sevindim dinimiz amin. Ne yapardık muaf olmasa. Ayrıca öleceksek de camide namaz kılarken ölelim, daha anlamlı ölüm var mı?

Hafifletilmiş kısıtlama tedbirlerine geçilmiş. Benim hayatında bir şey değişmedi. Ben zaten hafifletilmiş kısıtlama halinde yaşıyormuşum demek ki. Ah pardon, şunu yapıyordum, akşam 22:00 gibi, ortalık sakinleşince, eşimle sıkı sıkı giyinip, maskelerimizi şapkalarımızı takıp, gölete iniyorduk. Akşam serinliğinde şöyle hızlı hızlı bir 4km yürüyüş yapıyorduk. Etraf boş oluyordu, şöyle bir hava almış oluyorduk. Sonra eve dönüp sıcacık sırf süte kafeinsiz kahve yapıp içiyorduk. O bitti şu aşamada hafta sonu için. Hafta içi yapabileceğiz ama. Şimdilik. Bu yani. Bizim için çok fazla bir şey değişmedi. 

Sizin de boş konuşanlar insanlar daha çok gözünüze batmaya başladı mı bu dönemde? Ben televizyon izlemiyorum ama ne yazık ki sosyal medyada klipler olarak düşüyorlar önüme, kaçamıyorum. Bunları kesip editleyip paylaşan insanlar var. Herkes çıldırdı herhalde. Herkesin dev çenelere dönüştüğü ve sürekli konuştuğu kısa videolar.

-aşı geliyor az kaldı

-aşı güvenilmez çok yan etkisi var

-aşı olunca rahatlık olacak

-aşı gelse de bize en son yaparlar

-aşı olunca bize aşıyla çip takacaklarmış

-aşı olmazsak ölecekmişiz

-çin aşısı işe yaramazmış

-alman aşısı -70 derece soğuk zincir istiyormuş, bizde o ayarlanamaz, aşılar işe yaramaz

-aşı iki doz yapılacakmış, ilk dozu olsak da ikinci dozu getirecekler mi bakalım

-çin aşısı tek dozmuş

-çin aşısı uydurukmuş

-gurbetçilerin aşısı güvenilmezmiş

-gurbetçiler zaten önce Amerika ve Avrupa’ya satacakmış

-ellerinizi yıkayın

-ellerinizi çok sık yıkamayın, yararlı bakteriler de gidiyor

-ellerinizi sık sık yıkayın

-ellerinizi çok sık yıkadığınız için egzama rakamları arttı

-ellerinizi sıklıkla yıkayın

-sarımsak yiyince covid gelmiyormuş

-buruna tereyağ sürünce iyi oluyormuş

-soğuk sızma zeytinyağı içince iyi geliyormuş

-işkembe çorbası kesin iyi geliyormuş

-c vitamini iyi geliyormuş

-c vitamini ile hiç ilgisi yokmuş

-aspirin içmek iyi oluyormuş

-aspirin tam ters etki yaratıyormuş, daha kötü oluyormuş

Size de çok saçma gelmiyor mu her şey? Ne zaman bitecek bu saçmalıklar. Gerçi malzeme bu, bu konuda bitse, aynı hızla başka konularda, başka gündemlerde saçmalama aynı hızda devam edecek. Çünkü some people wouldn’t just shut the fuck up! Bundan besleniyorlar. Sürekli fikirleri var ve söylemek zorunda hissediyorlar kendilerini. Dev bir çene olmuş durumdalar. Konuşuyorlar, konuşuyorlar, konuşuyorlar. Kendilerine uzanan her mikrofona, her zoom bağlantısına evladına sarılır gibi yapışıyorlar. Sonra dar dar dar. Nasıl bir rahatsızlık bu? Dehşet gerçekten. Kocaman kocaman insanlar ne ara çalışıyorlar? Nasıl bu kadar boş vakitleri var? Çok enteresan. 

Ben çok yoruldum. Yorgun hissediyorum kendimi. Psikolojik olarak yordu bu dönem beni. Çok sıkıldım her şeyden. 

Bakalım olaylar nasıl gelişecek sevgili okur. Sakin kal, akıl sağlığını koru.

Güzel bir hafta dilerim. 

XXX

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 17 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)