Organik anneler

Sevgili okur, eminim senin etrafında da kendini sağlık işlerine gömmüş anneler vardır. Yanında çocuğun yiyeceği yemekle gezen, çikolata yedirmeyen, sağlıklı yaşam kumkuması bir takım kadınlar var. Bunlar çocuklarını serada yetiştirir gibi yetiştiriyorlar. Şurayı iyi anlayalım. Çocukların kola içmesi, patates kızartması yemesi falan tabi ki iyi değil.  Ama yiyeceği ekmeği de evde yapıp çocuğu fanusa koymak ne kadar iyi?

Sedef: Aa sen Atahan’a beyaz ekmek yediriyor musun?

Ben: Atahan yeme eylemini kendi yapıyor benim yedirmem söz konusu değil ehehe

Sedef: Hayır yani beyaz ekmek çok zararlı. Aa tereyağlı mı bu makarna?

Ben: Evet

Sedef: Deren’e başka bir şey verebilir miyiz, Deren’e tereyağ kullanmıyoruz

Ben: Peki

Sedef: Aa hazır salça mı kullanıyorsun? Bir sürü katkı maddesi var onda. Deren daha hiç hazır bir şey yemedi.

Ben: Deren 7 yaşında ve daha hazır bir şey yemedi? O halde ilk kez senin yapmadığın bir şey yediğinde acil servise yakın bir yerde olun bence. Bakalım vücudu nasıl bir reaksiyon verecek.

Sevgili okur, tarih öncesi çağlardan bugüne kadar minimum değişiklikle gelen hayvan hangisi? Köpek balığı. Kanser olmayan tek hayvan hangisi? Köpek balığı. Bu abinin özelliği ne? Vücudunu o günkü şartlara süper hazırlıyor. Aradan üçyüzbin yıl geçiyor, arkadaş ona göre pozisyon alabiliyor ve hayatta kalıyor. Sihirli kelime uyum sağlamak. Atahan bebekken ilk grip olduğunu titiz bir anne olarak çok üzülmüştüm.

Ben: Ama o zaman ben iyi bakamadım dimi? Bu o mu demek?

Dr. İbrahim Çelik (Dr. İÇ): Ne alaka Mehtap?

Ben: Hasta ettim çocuğu

Dr. İÇ: Sen nasıl bir çocuk büyütme planlıyordun? Bu çocuğu on sekiz yaşına kadar hiç hasta etmeden büyütüp sonra ilk yüksek ateşte kaybetmeyi mi?

Ben: Ya Allah korusun! Yani süper doktorsunuz bişi demiyorum da müşteri ilişkileri sıfır valla

Ya da;

Ben: Acaba diyorum eve yoğurt makinesi mı alsam? Atahan’ın yoğurdunu evde mi yapsam?

Dr. İÇ: Hıı, öyle yap. Sonra biz Sağlık Bakanlığından sana özel izin isteyelim. Çocukla askere gidince orada da yoğurdunu yap ki alışmamış vücuda market yoğurdu girince şak diye dizanteri yapmasın.

Ben: Biz hiç normal hasta doktor konuşması yapamıycak mıyız ? Niye böyle?

Dr. İÇ: Senin hastalığının doktoru ben değilim ama nöroloji servisinden birini tavsiye edebilirim.

İbrahim Bey bu kadar iyi bir doktor olmasa kahrı çekilmez. Henüz koyduğu hiçbir teşhiste yanılmadığı için ben hala üzerine atlayıp boynundan ısırarak bir parça koparmadım. Ama itiraf etmeliyim, kafama vurarak da olsa bana dışarıdaki mikroplarla baş etmeyi becerecek bir bağışıklık sisteminin ev yapımı ekmekten önemli olduğunu öğretti.

Atahan: Anne bugün Perşembe mi? Harçlık günü mü bugün?

Ben: Evet, koydum paranı çantana. Ne alacaksın kantinden?

Atahan: Sucuklu tost veeee “aysti” veeeee gofret veeeee etipuf veeeee…….

Sevgili okur, ya  hiperorganik takılacaksın ve çocuk okula başladığında: Harçlık gününde harçlık vermeyeceksin ve herkesin çocuğu yerken seninki sınıfta tek başına oturacak. Veya evde yaptığın zeytinyağlı makarnayı kantine bırakacaksın ve “benimki bunu yesin” diyeceksin ve çocuk kafayı yiyecek. Ya da kantinden yediği ilk günün akşamını acil de geçireceksin. Veya rahatlayacaksın biraz yahu! Biblo değil çocuk yetiştiriyorsun. Bir düşüşte kırılmayacak bir şey yapmaya çalışacaksın.

Sedef: Bu yumurtalar organik mi? Deren sadece organik…

Ben: Sedef benim bildiğim en organik yumurta koç yumurtası ama o da evde yok. İstersen bi koşu gidip alıyim, paylaşın Deren’le. Hı?

Sedef: Terbiyesiz!

Ayar sevgili okur. Bütün hadise ayar! Bunu söylemek de bana düştüyse çek kuyruğunu gitsin aslında ama neyse…

Organik anneler” için 4 yorum

  1. :))) Süpersiniz…yazılarınızla tanışalı çok az bir zaman oldu, bu geç kalmışlığı telafi etmek için nerede size ait bir yazı görsem okuyorum. Kaleminize, yüreğinize sağlık…

  2. bu yazıyı okudugumdan beri oğlumun beslenmesine çok fazla takılmamaya çalışıyorum. bazen zaten bildiğin fakat kabul etmek istemediğin şeyler dışarında söylendiğinde etkisi tokat misali oluyor:))) eline sağlık

    1. bana diyordun o çocuk kolamı içiyor diye rahat ol güzelim çocuk bu kolada içer ayranda bırakın bu aman onu yemesin aman bunu içmesinleri biz çocukken para bulup yiyemiyorduk şimdi onların imkanları varken yesin biz abur cubur bulup da yiyemedik de çok mu sağlıklıyız RAHAT OLUN BİRAZ SIKMAYIN ÇOCUKLARI

Yorumlar kapalı.