YOĞUN BİR AYDI

Selam sana sevgili okur, bir süredir ortalıkta yoktum evet ama sanma ki seni unuttum. Söz konusu değil, aşırı yoğunluk sadece. Önce oğluma gittim, biraz orada zaman geçirdik ve sonra dönüp final sınavlarıma çalıştım ve başka bazı projeler söz konusu olunca o işlerle ilgilenmem gerekti… 

Nasıl ama “projeler”, çok havalı değil mi? Dikkatimi çekti, bu kelimeyi ya ortada bir şey yoksa ve üfürmek isteniyorsa ya da olanı henüz paylaşma zamanı değilse kullanıyorlar. 

Ben şu şekilde kullanıyorum, şu ara bir takım işler yapıyoruz, bir miktar yoğunluğum söz konusu, uzun uzun anlatmaya da mecalim yok çünkü bademciklerim şiş.

Evet sevgili okur, bu hafta sana uzun zaman ardından ama bir miktar hasta sesleniyorum, sanıyorum ateşim çıkıyor ama seni bu hafta da boş bırakmak istemediğim için en azından gelişmelerden ve nerelerde olduğumdan haberdar edeyim dedim. 

Final sonuçlarıma göre geçtim ve bu çok şahane bir şey çünkü gerçekten konular ağır ve uzundu. Allah’ım ben ki sözelciyim, ne okudum, ne okudum ne okudum. O kadar çok okumam gerekiyor ki storytel aboneliğimi şimdilik askıya aldım çünkü hem dersleri hem işleri hem de romanları okuyacak zaman yok. Aslında olur ama zamanın büyük kısmında oturarak fit kalabiliyor olmam lazım. 11 yaş metabolizması olsa olur ama yok, 51 yaşında bu kadar otursam Mehtap abladan Mehtap teyzeye o kadar hızlı geçerim ki şaşarsın, dolayısıyla günün belli saatlerinde spor yapmam ve yürümem gerekiyor. Zaten bu ara bir yerlere gidip gelmem de lazım, bu yüzden de zamanı yetiştiremiyorum. Yazılar da bu sebeple biraz sarktı. Bu böyle…

Haberleri pek takip edemedim, ülke gündeminde ne olup bitiyor bilmiyorum, tek anladığım insanlar çocukları kucak kucak yurt dışına okumaya gönderiyor sanırım çünkü gördüğüm kadarıyla burada çocuk okutmak her türlü çok masraflı bir şeye dönüştü. Çocuklar devlet okuluna dahi gitse kendi ülkemizde yaşama masrafı inanılmaz yerlere geldi. Ben artık gelen hesaba falan hayret de edemiyorum, dişlerimizi sökmediklerine şükrediyoruz, o derece. Burada bir haftada harcadığımı çocuğa gittiğimde iki haftada harcıyorum ve evet hem de bu kurlarla. Çok enteresan değil mi? O yüzden sosyal medya platformları yurtdışına eğitime çocuk gönderen danışman firmaların ilanlarıyla dolu. Herkes birbirine siz hangi danışmanlık firmasıyla çalışmıştınız ya da çocuğunuz şu ülkedeydi galiba, memnun mu diye soruyor.

Veliler için de hayat zorlaştı, herkes daha Lise 1. Sınıftan üniversite velilerinin açtığı yurtdışı veli gruplarına girip kimler çocuklarını nereye yolluyor, hangi okullar için ne deniyor, nerelerin denkliği var, hangi ülkelerde yaşam nasıl öğrenmeye çalışıyorlar. Onlar da haklılar, herkes çocuğuna bir yol çizmeye çalışıyor, herkes çocuğu iyi yaşasın istiyor. Herkes haklı vallahi.

Bazen diyorum ki Allahtan tek çocuk yapmışız vallahi bende pil bitti, tüm bu eğitim döngüsüyle başa sarıp ikinci çocuk için uğraşamazdım. Allah iki çocuklu, üç çocuklu ailelerin yardımcısı olsun, sabır versin.  

Bu hafta fazla uzatmayayım, haftaya biraz gündemi de takipler öyle gelirim huzurlarına sevgili okur. Ben buradayım merak etme demek istedim sadece. Seni bırakıp bir yere gittiğim yok, bazen yoğunluk oluyor hepsi bu.

Sağlık dolu bir hafta dilerim. 

xxx

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 20 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com  

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

www.instagram.com/mehtaperel

X.com (twitter)/mehtaperel

(Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç Mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)