KEDİ TERBİYECİSİ

Hayatını bir kediyle geçirmeye çalışan insanların bir kısmı kaçınılmaz bir şekilde kediyi terbiye etmeye çalışıyor. Evet evet, kediyi eğitmeye çalışmaktan bahsediyorum. Çok acayip bir durum gerçekten.

İnsanlar nasıl böyle minik ödül mamalarıyla kedilere, köpeklere bir şeyler yaptırabiliyorlar hiç anlamıyorum. Ben de aldım o mamalardan, hesapta kedime iyi huylu olmayı öğreticem tamam mı? Milletin kedisi köpeği halka içinden geçiyor, uçuyor, takla atıyor falan, böyle şeyler yapıyor ben benimkine avuç avuç ödül maması yedirirken buldum kendimi. Hiçbir şey de öğretemedim, çıldıracağım.

Derdim şu, boklu kıçımızla yemek mamasının üstüne çıkıp oturmayalım. Bu, bu kadar. Evin içine etti, bütün koltuklar yırtı hani bari masaya çıkma. Bu kadar.

Yok arkadaş ya…

Böyle bir şey olamaz.

Biliyor da benim kızdığımı masaya çıkmasına. Çıkıyor masaya, ben içerden gelen seslerden bunun yine yemek masasında olduğunu anlıyorum, hızla salona doğru gidiyorum, bu da benim ayak seslerimi biliyor, salonun girişinde beni görmesiyle kafa önde sandalyelerden birine atlıyor. Yemek masasının sandalyesini masaya bitiştirirsiniz ya normal zamanda, hani bir boşluk oluşur ya masayla sandalye arasında. İşte o boşluğa kafa önde masanın üzerinden balıklama atlıyor. Sıkıntı şu, o boşluk çok geniş değil, bu salak da kafası sığabiliyor diye komple içeri dalabileceğini sanıyor ve fakat göt büyük, olamıyor. Böyle tangır tungur kendi bir tarafa sandalye bir tarafa gidiyor.

Oysa masaya çıkmasa mevzu bitecek.

Ve biliyor bunu istemediğimi de…

Ve umurunda değil, çünkü rahatsız, çünkü aksi, çünkü tam benim kedimin olması gerektiği gibi.

Geçen yine masada bu, ben çıldırdım;

Ben: Kuzuuuaaaahhhh (Kuzu)

Sarhan: !!! Ay bağırmasan mı?

Ben: ?? Ney?

Sarhan: O ne biçim ses ya?

Ben: ….. Ne biçim bir ses Sarhan??

Sarhan: Hayır böyle boğuk, yüksek tonda, berbat, niye bağırıyosun ki?

Ben: ….. Benim sesim mi berbat?

Sarhan: …….. Değil……

Ben: Kimin sesi berbat peki?

Sarhan: Atahan’ın?

Atahan: Annemin çemkirme ihtimaliyle birlikte babalık müessesesi iptal

Ben: Kedi masaya çıktığında siz mani olun madem ben karışmıyorum bundan sonra, dezenfektanla da siz silersiniz.

Her işi benim yapmam gerekiyor, her şeyi. Oturup saymıycam şimdi ama her şey deyince siz anlayın. Evin içinde yapılması gereken her şeyi benim yapmam gerekiyor ve bu esnada son derece sessiz de olmam gerekiyor sanırım.

Terbiye edemediğim kedimi ve işitme duyuları hassas ailemi evde bırakıp arkadaşlarımla dışarı çıktım. Döndüğümde asansöre apartmandan arkadaşlarımla bindim, konuşarak  asansörden çıktım, bir yandan çantamdan anahtarımı bulmaya çalışıyorum. Bizim evin kapısı açıldı;

Sarhan: Sesini duydum, o güzel sesini, hemen açayım dedim kapıyı

Ben: ……..

Sarhan: Senin güzel sesini nerde olsa tanırım çünkü.

Ben: ….. ihihih serseri…… Geleyim o zaman güzel sesimle eve ben…

Mesela koca kişisi ve evlat kişisi ayar alıyor. Bir yere kadar onları organize edebiliyorum ama kedi kişisi imkanı yok laf anlamıyor.

Hayatımın bu döneminde kedi terbiyeciliğine başladım.

O göt o masaya değmeyecek!

Yani öyle umuyorum.

Gelişmeleri aktarırım.

Sağlıcakla kalın, hayvansız kalmayın.

Not: Bakın ben bu titizlikle, eller çamaşır suyundan alerji, boy boy dezenfektanlar falan bu halde bir insanken bile hayvansız değilim. Titizseniz kolay değil evet ama sevgisi çok büyük. Hayvansızlık daha kötü bana güvenin.

Not: Dyson’ın cinetic big ball elektrik süpürgesini ve Dyson DC62 animalpro kablosuz süpürgesini tavsiye ederim. Bu reklam değil, yanlış anlaşılma olmasın, parasını verip aldım ama tüy konusunda çok başarılı bulduğum için sizinle paylaşmak istedim.

***

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 17 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

Instagram:mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)