ÇİL KALEMİ

YAZININ HEMEN BAŞINDA SENİNLE İKİ LİNK PAYLAŞACAĞIM SEVGİLİ OKUR.

İBB-NASIL YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİSİ OLURUM?

FATİH BELEDİYESİ- NASIL YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİSİ OLURUM?

Sokak hayvanlarına bakmaya çalışıyorsan ve bunu sana problem haline getirilenler varsa.

1) Üstteki her iki linki de okuyorsun

2) Her ikisi linke de kayıt yaptırıp, evraklarını yolluyorsun

3) ilk hangisinden dönüş olursa 2 gün ikişer saatten toplam 4 saatlik zoom eğitimini alıyorsun. (Fatih Belediyesi açmış acele edelim)

4) Hiçbir para ödemiyorsun

5) Sokak hayvanlarının “bağlı olduğu” TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN Yerel Hayvan Koruma Görevlisi kartını alıyorsun.

Ve  niye buradasın, neden mama koydun, napıyosun, niye su koydun falan dediklerinde kartını gösteriyorsun. Çünkü Bakanlık o bölgedeki sokak hayvanlarını sana atamış oluyor artık bu kartla.

Nasıl? Şahane değil mi? Hadi yapalım mı bunu beraber? Hadi! Kartlarımızı alalım ve bıdı bıdı yapana Şerif Taytıs gibi yıldızımızı gösterelim…

Ne oldu yaşım mı çıktı ortaya? Şurada Şerif Taytıs bilip hala altına kaçırmayan kaç kişi kaldık? …….  Neyse……

Yaş demişken, kendi kendime gaza geldim. Geçen hafta sana bir krem allıktan bahsetmiştim ya, hani genç ve sağlıklı gösteriyor falan… O gazla instagram’da gördüğüm bir başka makyaj hilesi ile yaşımı biraz daha düşürmeye karar verdim. Çil kalemi!

Evet sevgili okur doğru duydun, Pastel çil kalemi diye bir ürün çıkarmış. Bu arada Pastel’den sponsorluk falan almış değilim, vallahi bu ara öyle denk geldi, hep instagram yüzünden. neyse, bu çil kalemi ile burnunun üstüne göz çevrene falan çiller yapıyorsun ve böyle çok genç, böyle ceylan gibi falan oluyorsun. Kızlar öyle oluyodu yani instagramda. O gazla ben de kendimi attım sokaklara. Watson’s Gratis Allah ne verdiyse geziyorum ve utanmıyorum da işin ilginç tarafı. Yani 50 yaşında bir kadın girmiş dükkana ‘afedersiniz sizde çil kalemi var mı?’ diye… İnsanın biraz yüzü kızarır dimi? O da yok. Bir ara arkadaşın kızına bakıyorum falan diye numara yapayım diye düşünmedim değil ama o kadar yorgundum ki uğraşamadım. Kızlar da kibar sağolsunlar, hiçbiri de demedi ki teyze nerene çil çizicen Kİ deseler cevap hazırdı ama şükür iş çirkinleşmedi. 

İlgili kalemi bulamadım sevgili okur, Watson’staki kız bana gazlı kalem şeklinde bir kaş kalemi verdi ve bunla da olur dedi. Dur, onun da markasını söyleyeyim, LYKD diye br marka, brow marker diyor üstünde. 

O gazla geldim eve, önce krem allığımı süründüm, üstüne de çiller yaptım ama nasıl böyle burnumun üstüne, yanaklarıma, göz kapaklarıma, alnıma… Çünkü doğal olması için böyle geniş çalıştım falan… Derken Sarhan geldi. Tabi ki önce anlamadı ama sonra…

Sarhan:…. Yüzünde ? Ne oldu?

Ben: Ne gibi?

Sarhan: ?? Suratındakiler ne?

Ben: Ne gibi anlamadım?

Sarhan: Ne sürdün suratına ne onlar öyle benek benek?

Ben: Ha çillerimi mi diyorsun?

Sarhan: Çillerin?!?

Ben: …..

Sarhan: Senin çillerin yok ki

ben: Aa nasıl yok, hep vardı benim çillerim

Sarhan: Ne zamandan beri?

Ben: Evlendiğimizden beri, hep vardı, ben çilliydim.

Sarhan: Hangi versiyonunun vardı Mehtap? Hangi evrendeki senin çilleri vardı? Çünkü benim evlendiğim Mehtap’ın çilleri yoktu

Ben: Aaa Yok muydu? Allah Allah…. 

Sarhan: Bunu nasıl yaptın? Kalıcıı değil dimi?

Ben: Aman yok yav üf, kaş kalem, silince çıkacak

Sarhan: Sebep?

Ben: Sebep genç görünmek

Sarhan: Yüzüne kalemle benekler çizerek ulaşmaya çalıştığın yaş skalası?

Ben: 35-40

Sarhan: Hayatım bak direkt gerdir yüzünü, hiç uğraşma

Ben: Ya ne ara gerdiricem? Benim sınavlar var, çocuğa gidip geliyoruz, sadece yaz müsait ama yazın da ödem çok yapar, kışın da zaman yok… Bende ne yapacağımı şaştım. Millet Covid kapanmalarında yaptı yapacağını ben o ara korkudan hastanelerin sokağından geçmiyordum, kaçtı o tren de…

Sarhan: …..

Ben: Yani, bir ara gerdiricem yüzümü de o ara gelinceye kadar çil kalemiyle olmuyor mu sence?

Sarhan: Yani şirin olmuş evet aslında

Ben: Dimi?

Sarhan: Evet tatlım, değişik olmuş

Ben: Teşekkür ederim

Hani, hatırlıyor musun sevgili okur, bizim zamanımızda şekerli sakızlardan karikatürler çıkardı. Bir tanesi … Şıpsevdi miydi?… Hani “aşk bazen” li karikatürler, “Aşk bazen aynı şemsiyenin altında tramvay gelmesini beklemektir” falan gibi. Aşk bazen karının olmayan çillerine de ‘yani şirin olmuş evet aslında ‘ demektir. evlilik biraz da böyle bir şey. Uzun evliliğin sırrı bu sevgili okur, gör bunları.

Benim Ebru ve Ebru ile görüntülü konferans konuşması yapıyoruz. onlara çillerimi gösterdim. Ebru dedi ki yaşlıların ellerinde yaşlılık lekesi olur ya, öyle olmuş, yapma suratına böyle şeyler. Tam da bu yüzden kendisini 6 yaşımdan beri tanıdığım halde Ebru’yla değil Sarhan’la evlendim sevgili okur. 

Bu hafta benim keyfim yerindeydi, umarım sen de çok keyifli bir hafta geçirirsin. 

Ödevler: Moralleri yüksek tutuyoruz. Mutlaka oy kullanıyoruz. Sokak hayvanlarına sahip çıkıyoruz. 

Şahane bir hafta dilerim.

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 18 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)