YENİ YILDA YAPILMASI GEREKENLER

Yeni bir seneye hazır mısın sevgili okur? Bir koca yılı daha devirdik, bir yıl daha büyüdük, bir yıl daha yaşlandık, bir yıl daha yıprandık, bir yıl daha yorulduk ve şimdi önümüzde kullanılmamış, gıcır gıcır yepyeni bir yıl var. Ne yapmayı düşünüyorsun bu yılda? Gel beraber şöyle bir yapılabileceklere bakalım seninle.

*Hala sigara içiyorsan (hala ama pes) kesin bırakıyorsun sigarayı. Kesin bak, bu bir mecburiyet. “Yok kilo alırsam yok şöyle” hiç düşünmüyorsun. Alınsa ben alırdım bak geç sene oldu, aksine eskisinden iyi durumdayım. Alırsan da verirsin nedir yani. Ciğerinden önemli mi? Sağlıklı yaşıyoruz sevgili okur. Hayır, kazık kakmak için değil. Herkes ölecek ve biz tüm sevdiklerimizi gömeceğiz diye de değil, sürünmeden yaşamak için. Kimin ne olacağı elbette belli değil ama sigaranın şakası yok. Yeni yılda sigaraya hayır!

* Spor yapıyoruz. Ne olursa, ne aklına yatıyorsa. Hatta değiştir sık sık. Ben de öyle yapıyorum. Bazen pilates, bazen yoga, bazen ağırlık, bazen yüzme. Beden sağlığımızı muhafaza etmek için spor yapıyoruz. Şov yapmak için değil hayır, dizlerimiz, eklem yerlerimiz ağrımasın, omurlarımız üst üste binmesin diye. Yaptığımız şeyleri iyi ve kaliteli bir hayat yaşamak için yapıyoruz. Sağlıkla, elden ayaktan düşmeden, çoluğa çocuğa dert olmadan yaşamak için. Mutlaka spor yapıyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz, jog atıyoruz, her ne ise bizi saran, ona sıkı sıkı tutunuyoruz. Ben yürümeyi çok seviyorum. Çok hem de. Yürümenin insanı iyileştiren bir tarafı var. Hatta biliyorsunuz yürümeyi (özellikle açık hava yürüyüşlerini) depresyon tedavisinde veya intihara kalkışmış hastaların iyileşme sürecinde falan veriyorlar. Yürüyorsun ve her şey geride kalıyor sen yürüdükçe. Şahane bir şey bu.

* Değişik lezzetler tadıyoruz. Kendimiz evde ufak tefek mutfak denemeleri yapıp hem evimizi hem de kendimizi şenlendiriyoruz. Daha önce denemediğimiz bir kurabiye, uzun zamandır çok kalorili diye yapmadığımız ama tarifini sakladığımız bir pasta. Kendimize “ayın tatlısı” günü yapıyoruz. Ayda bir kez bir tatlıyı yapıyoruz ve çay demleyip ailemizle birlikte sohbet ederek yiyoruz.

* Kitap okuyoruz, müzik dinliyoruz, tiyatroya gidiyoruz. Filmlere, sergilere, konserlere daha fazla zaman ayırıyoruz. Kendimize sanatla iç içe olmak için zaman yaratıyoruz. Sanat sevgili okur, her türlü karanlıktan çıkmamızın tek yolu. Sanat bizi kurtaracak. Sanatla kalbimiz, ruhumuz zenginleşecek. O kitapları okudukça, o oyunları izledikçe dimağımız zenginleşecek.

* Sokak hayvanları. Bu konu benim için çok önemli. Hepimiz kendi yaşadığımız yerdeki, çevremizdeki sokak hayvanlarına yardım etmek zorundayız. Hepimiz. Mama bırakıcaz, su koyucaz, milletin itip kakmasına izin vermiycez. Yaşadığımız yerdeki diğer hayvan severlerle tanışmaya çalışıcaz. Onlarla birlikte hareket edicez. İnternetten çok uygun fiyata 10-15 kiloluk mamalar almak mümkün. Alıp koyun evin bir kenarına, ağzını güzelce kapayın kokusu kaçmasın. Bir pet şişenin içine kağıttan yaptığınız bir huni yardımıyla mamayı doldurun, evden çıkarken yanınızda taşıyın. Sokakta gördüğünüz aç hayvanlara verin. Yaşadığınız yerde sağa sola bırakın. Bırakma diyen işe yaramazlarla mücadele edin. Biz yapmazsak kimse yapmayacak. BİZ yapmak zorundayız unutmayın! Biz iyi olucaz, biz insan olucaz, biz hayvanları koruyup kollıycaz. Bu böyle! Bu tartışmaya kapalı! Hayvanlara yardım edeceğiz!

* Gereksiz kalabalıklarla kendimizi yormayalım yeni yılda. Daha az “mış” gibi yapalım. Gitmek istemediğimiz yere gitmeyelim, görüşmüyorsak görüşmeyelim, kendimizi zorlamayalım, yormayalım. Sevmediğimiz insanlardan uzak kalalım. Hatır için kendimizi strese sokmayalım. Enerjimizin emildiği ortamlara girmeyelim. Hayat geçiyor sevgili okur. Bak bir yıl daha yaklaştık ölüme. Bedenimiz bir yıl daha çürüdü. Kendini boş insanlarla, boş işlerle yorma. Enerjini yükselten insanlarla takıl. Seni mutlu eden insanlarla ol.

* 2019 daha çok ailenle ilgilendiğin bir yıl olsun. Şehir hayatı bizleri çok savuruyor. Zamanların büyük kısmı trafikte geçiyor, artan zamanlarda da hep bir şeyler yapmak durumundayız. Boş zamanlar zaten sınırlı onda da abidik gubidik işlerle uğraşma sevgili okur. Bırak sidik yarıştırmayı. Bırak “şimdi şuna geçtim onu yapıyorum” falan geç. Sen yapmış olmalıydın yapacağını şimdiye kadar, elli yaşına geliyorsun. Bırak artık gençler yapacaklar, çocuklarımız yapacaklar. Sen otur çocuğunla sohbet et mesela. Buna zaman ayır. Ne yiyor ne içiyor bu çocuk? Neden onbeş yaşında ve eve sarhoş geliyor, neden odasında kilitli bir çekmece var, neden 19 yaşında ve hala sevgilisi yok veya bu doğum kontrol haplarını kim için kullanıyor? Sen bi sakinleş artık. Bırak bu yirmiliklere taş çıkarırım havalarını, daldan dala konmaları, heerr yere yetmeleri, heer şeyden bir gıdım denemeleri bi bırak. Bi dön eve bak ne oluyor bu evde. Bu sene evle biraz ilgilenme senesi olsun kimilerimize.

Yeni yıl dileklerimde daha fazla akıl, fikir, ruh ve beden sağlığı ve mutluluk var. Herkesin daha kendinde ve dingin olmasını diliyorum. Daha mutlu, daha farkında, daha doğal, daha samimi, daha neşeli olabilmeyi arzu ediyorum hepimiz için.

Bu yıl geçen yılı aratmasın.

Herkese kocaman sevgilerimle.

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Be yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Ben Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 17 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

Instagram:mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)