SON HAFTA HEYECANI

Sevgili okur seçimden önceki son haftaya girdik. Heyecan yüksek mi, moral nasıl? Bakalım ne hakediyoruz değil mi? Hakettiğimizi yaşayacağız sonuçta. Evet, evet biliyorum, bazılarımız araya kaynıyor, yani hepimiz de haketmiyoruz ama… Ona da yapacak bir şey yok. Kişisel fikrim şöyle, ben bu millete güvenmiyorum. Mustafa Kemal Atatürk’e ihanet edebilen bir cibilliyet sana, bana, Kemal Kılıçdaroğlu’na neler yapmaz. Ölçüm bu.

Konu sadece huy da değil maalesef, zeka seviyesi de hızla düştü, eskiden “gezi zekası” falan diyorduk, hani bir umut vardı, şu an… Şu an Muharrem İnce’nin bir oy potansiyeli varsa, gerçekten yani, kafalar yanmış demektir bana göre. Kafası yanmış bir toplumda her saçmalığı yapabilir.

Biz yine de iyi düşünelim, iyi umalım, evrene iyi enerji yollayalım ama ben çok umutlu değilim. İnsandan umudum yok çünkü.

Neden yok?

Yahu, bunca iş arasında hala “burada çok kedi var” diyen komşu var mesela. Kadın diyor ki ben kedi görmek istemiyorum. Yahu, kedi de seni görmek istemiyor? Sana ne yapabiliyoruz ki kediye ne yapalım? Seni götürüp bırakabiliyor muyuz bir yere? 

Hala bu kafa yahu? hala! HA-LA! YUH!

“Ben köpekten korkuyorum, yan komşunun köpeği gitsin.”

-Nereye gitsin?

-Gitsin işte, istemiyorum ben

Bu neyin şımarıklığı, bu neyin hadsizliği? Bu nasıl bir şuursuzluk? Dünyayı sadece kendine ait sanmak, sadece kendisi yaşayacak ve onun istedikleri olacak  sanmak nasıl bir ahmaklık mesela?

Hala ya, hala! Bunca meselenin derdin içinde hala kediyle, köpekle, kuşla uğraşan insanlar, balkon demirine dikenli tel takanlar, kedi köpek istemeyenler. Ben de sizi sevmiyorum ya. Gerçekten. Sevmiyorum sizi.

Ve bunların da oy hakkı var. Pes!

Hayata bakışı böyle tuvalet kağıdı rulosundan olan birinin verdiği oydan kime ne hayır gelecek mesela? Kime oy verdiğinin de önemi yok artık. Cidden. Hayvan sevmeyen benden değil ya. Valla. Sıtkım sıyrıldı inan sevgili okur.

Kirpi görmüş kadın, böyle bir panikler bişiler, “bu ne falan”… Kirpi ulan kirpi! İlk defa mı kirpi görüyosun hayatında? Kitapta da mı görmedin, televizyonda da mı görmedin, hangi mağaradan çıktın düştün önümüze? Kirpiye bu ne diyen yaşam formu, sen nesin? O kirpi, peki sen?

Sıtkım sıyıldı.

Küçücük hayvanları görünce böyle şımarık şımarık hareketler yapan insanlardan gerçekten nefret ediyorum ya. Nefret evet, nefret bu duygunun adı. Tiksiniyorum.

İnsan kirpi görünce veya kedi, böyle piton görmüş gibi davranmaz. İlgi çekmek mi konu? Dert ne? Sen böyle çığlıkla atacaksın ve biri seni kurtaracak ve sonra beraber bişiler içmeye gidip sonra tropical bir yerde evlenecek misiniz? Zor be yavrum.

Bu arada, Milano’daki oy kuyruğunu gördün mü? Bizim çocuklar da oradaydı, Torino’dan Milano’ya gittiler oy vermeye. Bu, bizim çocukların ilk oyu. Gayette keyifli bir gün geçirdiler, hava şahaneydi, arkadaş gruplarıyla gittiler, oy verdikten sonra gezip tozdular. Çok da iyi ettiler, uğurlu gelsin inşallah.

Seçim akşamı ve ertesi gün için çeşitli şeyler söyleniyor ben sana şunu diyeceğim sevgili okur, Kılıçdar ne diyorsa o şekilde yap o akşam. Kılıçdar bence aklıbaşında bir insan. Sakin. Böyle kritik zamanlar çok büyük paraların da dolaştığı zamanlar… Kimsenin gazına gelmemek için, sonuçta Kılıçdar’a bastıysan, hangi partili olursan ol, Kılıçdar ne diyorsa öyle yapmak lazım. Bence. Yinede herkesin kendi bileceği iş de benim ne düşündüğümü merak eden varsa diye söylemek istedim. Bence şu an “caydırılamayacak” tek kişi Kılıçdar. Benim kalbimden geçen böyle. Durun diyorsa duracağız, çuvalları bırakmayın diyorsa bırakmayacağız, teyitsiz bilgi paylaşmayacağız, her gördüğümüz videoyu yazıyı ciddiye almayacağız, trolleri, kandırmacaları hesaba katacağız, sadece Kılıçdar’ın, İmamoğlu’nun, Mansur Yavaş’ın, Özgür Özel’in, Canan Kaftancıoğlu’nun kişisel hesaplarını ciddiye alacağız. Bu insanların kendileri kendi hesaplarından açıklama yapmamış ciddiye almayacağız. Bence böyle, benim tavrım böyle olacak. Gereksiz yanlış bilgi dağıtmanın önüne böyle geçebiliriz. 

Sakin sakin yani. Bu seçimin başka herhangi bir seçimden farkı yok. Ünlü Türk düşünürü Gülben Ergen’in dediği gibi “Bize hiç bişi olmaz”. 

Güzel bir hafta diliyorum sevgili okur. 

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)