MUTLU HAYATIN SIRRI

Hayatı basitleştirme, zamandan maksimum huzur ve keyif sağlama çalışmalarım son gaz devam. Bir zaman önce tadımı kaçıran her şeyi hayatımdan çıkarma kararı aldım ve ömrüm uzadı, cildim güzelleşti, saçlarım uzayıp gürleşti resmen yahu. Enerjimi emen, beni yoran-geren herkes ve her şeyle arama mesafe koydum ve şunu gördüm sevgili okur;

Parayı doğru kullanıp mümkün olduğunca kendini sağlama almak + canını sıkan insanları, hatır gönül takmayıp uzak tutmak kendine yapabileceğin ennn büyük iyilik eennn.

Şimdi sana kendine yapabileceğin diğer iyiliklere dair kısa bir liste vereceğim ve teşekkürleri sonra kabul edeceğim.

–          Mutlaka katlanan sandalyelerden al ve canının istediği her yerde oturup buz gibi meyveli soda iç

–          Uzun yürüyüşler yap. Ama uzun derken cidden uzun, öyle üfürükten 1-2 km yürüyüp sonra sarıyer böreği gömmekten bahsetmiyorum. Ona göre giyin ve çıkıp on km yürü mesela. Sonra kendine ödül olarak damla sakızlı dondurma al.

–          Yaşadığın şehrin etkinliklerini takip et. Beğendiklerine katıl.

–          Kocanla (veya sevgilinle) iyi arkadaş ol. Hayatındaki insanla birbirinize yetebildiğiniz, etrafınıza adam aramadığınız bir ilişki kurun ki yapacağınız en ufak gezmede etrafınıza insan toplamaya, bulmaya çalışmayın. Şunu yapabiliyor olun; evde otururken internetten bakın, “aaa bilmemnerde bilmemne varmış bu akşam” deyin ve sadece ikiniz, kimseyi yanınıza toplama ihtiyacı hissetmeden, AKSİNE, birbirinizin varlığını ziyadesiyle kafi bularak, çıkın gidin, eğlenin dönün. Plan program yapmak zorunda olmadan, nerede buluşuyoruz, siz müsait misiniz uğraşmadan, ay severler mi bilmemne demeden, gittiğiniz yerde çağırdığınız insanlar sıkılmasın diye ekstra konsomasyon derdine düşmeden… Hayatınızdaki insanla çıkın gidin, bunu yapabileceğiniz gibi bir ilişki kurmaya mesai harcayın, birbirinizin arkadaşlığından keyif alın, çok rahatlayacak hayatınız bana güvenin.

–          Meyveli sodalar dene, mesela mandalinalı, çok leziz bir şey.

–          Suya yakın dur. Denize yakın gezmeler, dolaşmalar, eğlenmeler planla. Su insanı iyileştiriyor.

–          Mutlaka hayvanlarla ilgilen. Bunu sadece onlara değil kendine de iyilik olsun diye yap. Hayvanları sev, dokun, konuş, su ver, karınlarını doyur. Bırak gelip seninle iletişim kursunlar, izin ver hayvanlar seni iyileştirsin. Hayvanlarla ilişki çok zenginleştiren, çok karşılıklı bir şey. İki taraf da birbirine çok yardım ediyor. Sen onun hayatını kurtarırken o seni sakinleştiriyor. Kendini bundan mahrum bırakma. Sadece evinde baktığın hayvanına değil, genel olarak bütçen ve imkanın dahilinde sokak hayvanlarına zaman ayır.

–          En az bir ağaç ek. Mutlaka.

–          Cep telefonuna daha az bak, sosyal medyayla daha az ilgilen, milletin ne yaptığını daha az umursa, kendinle ilgilen, kendi keyfine hayatına bak.

–          Her b*ka duyar kasan tiplerden her şeye alınıp gücenenlerden olma. Özgüvenin yüksek olsun, rahat ol. Hayatı sev, olan biten her şeyi şahsi alma. Hayat zor, herkes için zor, olan biten her şeyi kişiselleştirip kendini yorma.

–          İnsanlardan mümkün olduğunca uzak dur.

–          Müzik dinle, kitap oku, doğada daha çok zaman harca.

–          Spor yap, sigara kullanma.

–          Ayda bir (1) gün kilo dert etmeden istediğini ye iç.

–          Kadın kadına zaman geçirmeyi ihmal etme, (erkek okur sen de erkek arkadaşlarınla zaman geçir mutlaka) insanın kendi hemcinsiyle rahat takılması hoş bir şey.

–          Masaja git.

–          Netflix üyeliğin yoksa kesin  yap.

–          Yandaş kanalları izleyip sinirini bozma.

–          Haberleri çok takip etmeye uğraşma. Millete don olan sana gömlek olsun.

–          Nefes egzersizleriyle ilgilen.

–          Sağlıklı ve temiz beslen.

–          Ailene karşı çok daha sakin ve anlayışlı ol. Sabır ve enerjini hanenin içine harca, dışarıyla zaman ve enerji harcama.

Hayat Aikido gibi. Karşıdan gelen enerjiyi kendi lehine kullanmayı öğrenemezsen çok kötü dayak yeme ihtimalin var. Üzerine doğru mu geliyor, hafif bir vücut çalımıyla, su gibi akarak, yana çekil. Bırak sana değmeden geçsin gitsin. Bırak kendi ivmesiyle devrilsin.

Huzur aslında sahip olacağımız en büyük zenginliklerden biri. Elde etmek de o kadar zor değil.

Hayatla ve kendimizle barışır, sürekli koşmayı ve rekabet etmeyi bırakır, etrafımızı haris insanlardan temizlersek, huzur hemen orada.

Herkese huzur dolu bir hafta dilerim.

xxx

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 17 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

Instagram:mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)