GÜZELLİK TAVIRLA İLGİLİDİR

GÜZELLİK TAVIRLA İLGİLİDİR

Popüler bebekler…

Bu hafta biraz ciddi ama önemli bir konuda fikir bildirmek istiyorum yüksek müsaadelerinizle. Yazı ilerledikçe bana, “Sana hava hoş, nasılsa oğlun var” diyenler olabilir ancak unutmayın, bir gün benim bir gelinim olacak ve… Bu noktada da hava –eninde sonunda- bana hoş değil…

Kız çocuklarını süsleyip püslemeyi hepimiz çok seviyoruz. Bir kızım olsa ben de tokalar, bilezikler alırım ve zaten, yuvaya başladığında siz almasanız o arkadaşlarından görüp aldıracak ve yüzde seksen olasılıkla takıp takıştıracak.

Bugün en sade, düz, kendi halinde annenin kızı bile anlaşılmaz bir şekilde ya teyzeye ya halaya çekip (ya da babaanneye), az sonra sahne alacakmış gibi gezebiliyor; yani bu noktada anneleri bir temize çıkaralım, bizlerle alakası olmayabiliyor durumun.

Ancak çocukluk döneminde abartırsak ya da “abartmasına” izin verirsek, ileride sonuçları pek bir fena işler olabiliyor. Şöyle ki;

Bizde, “Yetenek yarışmasına hazırlama, şarkı söyletme, dans ettirme” şeklinde vuku bulan bir hâl, yurt dışında direkt, “Güzellik yarışmasına çocuk sokma” –yani en berbat şekilde- vuku bulmakta. Anneler, akıl almaz şekilde çocuklarını güzellik yarışmaları için elleriyle hazırlamakta. Peki bu çocukların kaçta kaçı büyüdüklerinde tüm bu “Kim daha güzel” yarışması hiç yaşanmamış gibi kalabilmekte?

Hadi bu uç bir örnek diyelim. Görüyoruz ki bazı genç kızlar (bizde yine hallice ama yurt dışında feci şekilde) sadece güzel görünmek, kendi kafalarındaki “en güzel” görüntüyü yakalamak için çabalıyorlar.

Mesela bu resimdeki gibi başlıyor her şey ve…

Buraya geliyorlar…

Kendilerini popüler bir bebeğe benzetmeye çalışıyorlar, çünkü tanımlanıp dayatılmış güzellik anlayışı bu.

Oysa güzel olan gerçek olabilendir. Doğal, olduğu gibi, kendiyle barışık, gülümseyen…

Kız ya da erkek, çocuklarımıza güzellik tanımını doğru vermemiz gerekiyor.

Güzellik tavır ve duruşla ilgili bir şeydir…