Deprem, Üniversiteler, Haberler, EYT

Sevgili okur…

DEPREM

Sana ne söyleyeceğimi bilemiyorum. İyi misin? Hala orada mısın? Ailen sevdiklerin iyi mi? Çok üzgünüm gerçekten. Hepimiz çok üzgünüz, herkes çok üzgün. Çok da öfkeliyim. Çok öfkeliyim, her şeye, herkese. Çok da çaresizim. Yardımlarımı yaptım tamam ama, mesela giden canları geri getirebiliyor muyum? İnsanların kayıplarını yerine koyabiliyor muyum? 

Beklenen İstanbul depremi için ne yapabiliyorum? Yaşadığımız yerde bina kontrolü yapılsın istiyorum millet hala aşağıda kedi kavgası yapıyor. Bu cahillikle, bu kafasızlıkla nasıl baş edebileceğimi bilmiyorum. Kaç yıllık binalar, depo katları rutubetli, korozyon var, dairelerde taşıyıcı duvarları kesenler oldu diyorum ben… Biri inmiş aşağıya burada çok kedi var diyor. Demek istiyorum ki taşların altında kal da kediler yesin seni. Vallahi. Çünkü en büyük meselemiz bu mu? Bu mu yani? Hala? Kedi mi?

Söylemek istediğim çok şey var. Çok ama neye yarar? 

Deprem ülkesi olduğu bilinen bir ülkede bu yapılaşmanın hali nedir? Büyük İstanbul depremi beklenen şehrimizin hali ortada değil mi? Bataklıklara kazık çakıp 25 katlı bina diktiler burada. İnsanlar milyonlarca lira verdi aldı. Su basan yerler vardı, yatak odasının camından görüyorduk, site oldu orası. Nereden başlayacağız, kime ne diyeceğiz.

Umarım Allah bizi korur. Başka diyecek bir şey gelmiyor aklıma. Allah hepimizi korusun. 

EYT

Öncelikle söyleyeyim, ben her türlü emekli oluyorum. EYT çıksa da çıkmasa da. EYT benim emekliliğimde sadece 3 ay fark ediyor. Üç ay önce üç ay sonra da benim için hiç fark etmiyor. Dolayısıyla şimdi yazacaklarımı tamamen dışardan bir gözle bakarak yazabiliyorum. Bence EYT çıkmalı, hemen hem de.

  1. Deprem bölgesinden kurtulan EYT’li yok mu? O insanların paraya ihtiyacı, bu emekli maaşına ihtiyacı daha fazla değil mi?
  2. Kimse kimseyi döve döve emekli yapmıyor. Etik bulmayan başvurusunu yapmasın emekli olmasın. İhtiyacı olan başvurusunu yapsın maaşını alsın.
  3. Maaşını alıp her ay istediği hayır kurumuna da bağışlayabilir insanlar.
  4. Maaşını alıp her ay belirlediği bir aileye de gönderebilirler.

Yani hayır yapmak isteyene yer var. Sıkıntı yok. Devlete dünya kadar para toplandı, yurt dışından da geliyor, deprem vergileri de var. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti senin 5500 lirana kalmadı ama içine sinmiyorsa maaşını al, aldığın gibi ahbap’a yatır her ay. Ancak bu paraya ihtiyacı olan insanlara taş koyma. Bence. 

ÜNİVERSİTELER

Üniversite kapanır mı? Olacak şey mi? Çocukların eşyalarını çöp torbalarına koyup kapının önüne koyup hadi ananızın babanızın evine demek nedir? Bu okul, eğitim, tabletle nereye kadar yapılabilir? Öğretmen evleri, polis evleri, lojmanlar, hükümete yakın iş adamlarının otelleri, askeri kamplar… Dünya kadar yer var depremzedeleri konaklatmak için. Gençleri bir salalım artık. Bu ülkede yetişkinlerin olayı sürekli gençlerin ödediği bir faturada birikiyor. Olmaz ki.

HABERLER

Biz haber izlemeyi çok uzun zaman önce bıraktık. İnternet üzerinden de haberlere daha az bakmaya çalışıyoruz. Yapacağımız yardımı yaptık kenara çekildik. Whatsapp veli grupları üzerinden gelişen dayanışmalara destek olmaya çalışıyoruz. İnsanların acıları üzerinde alta müzik döşemeli arabeskin, montsuz çocuklarla fotoğraf çektirenlerin, son model arabasıyla topkek dağıtanların kıyısından köşesinden parçası olmayı reddediyorum. Güvendiğiniz yerlere yardımlarınızı yapın ama acı magazinin parçası olmayın. Bence.

Akıl fikir dolu günler diliyorum sevgili okur. Sağlık, huzur, mutluluk diliyorum. Şans diliyorum bir de. Umarım İstanbul depremine sağlam bir yerde yakalanırız.

XXX

Not: Yazılarımla yeni tanışanlar için bu not (bu notu zaman zaman ekliyorum araya mecburen). Ben yazılarımı konuşma diliyle yazıyorum. Bu çok uzun yıllardır bu şekilde. Newsweek Türkiye’de köşe yazıyordum orada da böyleydi, Hürriyet’te yazıyordum orada da böyleydi, hep böyle oldu. Bu yeni bir durum değil siz benim yazılarımı yeni okumaya başladınız sadece. Bu sebeple “yapıcam değil yapacağım” diye bana düzeltme göndermekle uğraşmayınız, o benim için yaklaşık 18 senedir “yapıcam”.

DÜZENLİ OLARAK KÖŞE YAZILARIMI TAKİP EDEBİLMEK VE YAZI ARŞİVİM İÇİN:

www.mehtaperel.com 

www.mehtaperel.wordpress.com

www.mehtaperelarsivyazilari.wordpress.com

instagram.com/mehtaperel

twitter.com/mehtaperel

Bu adreslere de eliniz alışsın, favorilerinize kaydedin hatta, siteler çöküyor, server’lar kapanıyor, yazılımlara bug giriyor, sonuçta internette yazdığımızdan adresler kapanabiliyor. Sonra aramayın nerde bu kadın diye, ben her pazartesi üstteki üç mehtap’lı adreste yazılarımı güncelliyorum)