ÇOK ŞÜKÜR YİNE BAHAR

Yaz geliyor ve bu hususta ne yapıyorsun sevgili okur? Homini homini yemiyorsun dimi? Kişi, kendinden bilirmiş, evet ben bu ara bir iştah bir iştah, perişanım ama gel gör ki dikkat etmeye çalışıyorum yine de bir şekilde. Hadi yaza girerken seninle bir planlar silsilesi yapalım ne dersin?

 

Önce beslenmemizi şekle sokalım. Kilo almamıza sebep olan şeyleri mümkünse keselim,  kesemiyorsak azaltalım. Kendimize bir kural koyalım. Yaktığımızdan fazlasını yemeyeceğiz. Bu kadar basit.

Muhakkak hareket edelim. Hoşlandığımız şey her neyse, yürüyüş, yoga, pilates veya her ne seviyorsanız o… Fark etmez, yeter ki hareket edelim.

Ölü derilerden kurtulalım. Kese, PRP, Allah ne verdiyse, cilde bir güncelleme gelsin.

Tuzlu suya hazırlık kapsamında saç maskelerine başlayalım. Güneş ve tuzlu su saçları mahvediyor çünkü.

Bunun mevsimi yok ama ısınan havalarla birlikte şüphesiz ki bol bol su tüketelim. Elimizde mutlaka su şişemiz olsun.

Dışarı çıkarken yanımıza yiyecek alma alışkanlığı edinelim. Meyve, kuruyemiş, kuru meyve, evde kendi hazırladığımız sağlıklı atıştırmalıklar, biber-salatalık, bişiler işte… Yanımızda kendimize göre ufak atıştırmalığımız olursa saçma sapan şeyler yemeyiz.

Dışarıda arkadaşlarla buluştuğumuzda bunu daha çok yeme değil içme programı olarak planlayalım. Meyve çayları, bitki çayları, kahveler, sodalar, şekersiz naneli limonata, şekersiz meyve suları… Akşamsa böyle tuzlu tuzlu cipsler, biralar değil de daha şarap peynir gibi, daha hafif. Hatta soğuk beyaz şarabınızı sodayla açtırıp iyice hafifletebilirsiniz isterseniz. Daha az katı daha çok sıvı tüketmeli programlar daha az pişmanlık.

Daha çok açık hava aktiviteleri, daha çok müzik çünkü yaz geliyor. Sanatsız, müziksiz, keyifsiz  kalmayın.

Sokak hayvanlarını unutmuyoruz. Onlara mutlaka su ve mama bırakıyoruz. Su kaplarına çöp atmıyoruz. Şehirler, şehir hayatı çok değişti. Sokak hayvanları kendi kendilerine yiyecek bulmakta çok zorlanıyorlar. Binaların, betonun, asfaltın, arabaların ve insanların arasına sıkışmış vaziyetteler. Tamamen kapalı çöp kutuları, onlara eziyet eden sadistle ve çimento arasında yaşayamıyorlar. Yardım etmek zorundayız. Mecburuz. Sokak hayvanlarına mama ve su bırakıyoruz, yaz-kış, daima.

Ailemize zaman ayırıyoruz, sevdiklerimizle zaman geçiriyoruz, sağlıklı yaşıyoruz, elimizdekilerle mutlu olmayı öğreniyoruz. Elimizdeki her ne ise onu sevmeyi, onunla mutlu olmayı başarıyoruz. Sürekli şikayet eden, sızlanan, aksi, mutsuz insanlardan olmuyoruz.

Önümüz yaz, ama daha öncesi bahar, en şahane mevsim. Daha iyi, daha mutlu, daha sağlıklı daha güzel insan olmak için bir şans daha. Kışın tüm kasvetini üstümüzden atıp yeniden başlamak için yeni bir şans. Hadi yapalım.

Geçen bahardan daha iyi olalım.

Şahane bir hafta dilerim.