TWEET MELEK’İ

“Sosyal medya bir garip”

Uzun zamandır Melek Abla’yla ilgili bir yazı yazmamıştım. Birlikte program yapmaya ara versek de muhabbetimiz devam ettiği için, türlü çeşitli durumlar yaşamaya devam ediyoruz. Ve ben yazmazsam, orta yerimden yarılıcam en sonunda…
Melek Abla’nın teknolojiyle arası pek iyi değil. Anlamadığı için değil yalnız, sevmiyor sadece. Sosyal medyaya yeni yeni ısınıyor ve son zamanlarda dokunmatik ekran kullanmaya başladı. Önce buradan başlayalım.
Melek Abla’nın normal tip bir cep telefonu vardı. Hani şu Z harfine gelebilmek için 4 kere bir tuşa basmanız gerekenlerden. Melek Abla, bu telefona eli alışmış tabii gayet seri kullanıyordu. Zaten açma kapama düğmesi de belli. Tamam yani.
Derken (Zannederim Hülya’nın önerisiyle) bir dokunmatik ekran, akıllı telefon aldı.
İlk gün;
Melek Abla: Bu ne, bu! Bu ne! Bu telefon değil ki! Telefon dediğinin, basarsın düğmesine açarsın, konuşursun, basarsın düğmesine kapatırsın. Bu ne! Basıyosun bastığını anlamıyosun! Basıyosun, bi bakıyosun başka yere basmışın! Bir camın üzerinde ittir kaktır, dürt! Böyle saçmalık mı olur!
Ben: Aslında kolay ama bir bakalım birlikte istersen Melek Abla.
Melek Abla: Benim eski telefonum telefondu bak. Bastın mı konuşuyosun, bastın mı kapatıyosun: Böyle dürte dürte iş yapılmaz! Bu telefon değil! Saçma sapan bir şey bu!
Bu sahne yaşanırken görüntü şöyle, Melek Abla’nın gözünde okuma gözlükleri, sol avucunda yarısı görünmeyen bir telefon, sağ elinin parmaklarıyla ekranı dürtüyor… Ama burnundan soluyor… Ve ben kahkahalarla gülüyorum bu duruma ve:
Melek Abla: Gül-mee! Allah’ın cezası gülme! Gel bak bi şuna ne diyo! Bu ne şimdi!
Melek Abla’nın telefonuna twitter yüklemişler…
Melek Abla, dokunmatik ekranıyla twitter’a fırtına gibi bir giriş yaptı.
Fakat yerlere yatıyoruz gülmekten. Çünkü, misal Şenay Abla (Düdek) bir resim paylaşıyor ve Melek Abla’nın bu resmi görüp, fikrini söylemesi gerekiyor. Biz twitter’ın mesajlaşma kısmından kendi aramızda yazışmaya başlıyoruz.
Ben: Melek Abla bas şuraya bas, ordan buraya bas, ordan şöyle bir şey gelecek oraya bas oldu mu aşkım?
Melek Abla: Olmadı.
Ben: Ahahahahahahaa seni yerim
Melek Abla: Cıvıma dur! Nereye basıyoduk?
Ben: Seni çok seviyorum twit Meleeemmmmmm, link var, linke bas aşkım.
Melek Abla: Ben de seni seviyorum… Sıpa… 🙂
İşin en eğlenceli tarafı ise, benim destek vermeye çalışmam. Çünkü, benim de ne kadar iyi olduğum tartışılır. Bir Facebook hesabımla Twitter hesabımı birbirine bağlayayım dedim, 4 gün sürdü, beceremedim, bu esnada sürekli twitter’a deneme deneme yazıyorum. En sonunda Barbaros (Şansal) şişti, duruma el koydu ve:
Barbaros: Ne yapmaya çalışıyorsun Mehtap?
Ben: Twitter’la Facebook’umu birbirine bağlamaya çalışıyorum.
Barbaros: 4 gündür???
Ben: …. 🙂 Evet
Barbaros: (Bir link yollayıp) Burdan yap ve artık, “deneme” yazma!
Sosyal medya bir garip. Sevimli mi? Bence hayır!
Ama insanın sevdiği insanlarla birlikte, eğlenceli vakit geçirmesine, gülümsemesine yarayan bu ufak tarafları var ya…
Buralar iyi….
Melek Abla’yı gözünde gözlükler, sağ eliyle ekranı dürterken bir yandan da söylenerek hayal etmek ise çok eğlenceli…