NEYDİ?

NEYDİ?

Ne oluyor?

Melek öldü. 16 yaşında çocuk gelin olarak ailesi tarafından evlendirildi. Kocasından sürekli dayak yedi. Kaçmaya çalışırken ilk çocuğunu sokakta doğurdu. İlk çocuğu da öldü. İki çocuk daha doğurdu. Dayak yemeye devam etti. Ailesi yardım etmedi. Kayınvalidesi Melek’i tuvalete kitledi ve ölüme terk etti. Kimse ona yardım etmedi, 30 kiloya düştü, yaraları kurtlandı, aklını yitirdi. Melek’i bulup hastaneye götürdüklerinde sadece iki çocuğu olduğunu hatırlıyordu. Sadece anneliği aklında kalmıştı. Hastanede dahi kurtarılamadı. Bu duruma göz yuman kendi ailesi de bunu yapan kocasının ailesi de serbest. Melek ise öldü… Meleğin kocası ve kocasının ailesi tutuklanacak mı? Cinayetten suçlanacaklar mı? Meleğin ailesi bu duruma sessiz kaldıkları için suçlanıp adli makamlara sevk edilecek mi? Hani kadına şiddet konusunda önemli değişiklikler yapılmıştı?

A Haber’de yayınlanan Deşifre programı inanılmaz bir iddia ortaya attı. Deşifre haber ekibi 55 farklı markaya ait damacana suyu topladı. Alınan örnekler 10 ayrı laboratuarda incelendi. Analiz sonucunda 55 numunenin 41′inde insan ve hayvan dışkılarında bulunan bakterilerin olduğu ortaya çıktı. Yani piyasada satılan damacana sularının yüzde 75′i içilemez durumda olduğu belirlendi. Bundan sonrasında olaya Sağlık Bakanlığı el koydu. Araştırmasını yaptı ve sadece adını sanını duymadığımız 5 markanın ismi açıklandı. Oysa ilgili haber çok büyük markaların da sularının pis sular listesinde olduğunu söylemişti… Kalibrasyon ve Deney Laboratuarları Derneği (TÜRKLAB)’a bağlı laboratuarlarca yapılan analizlerde, tanınmış 55 damacana su firmasından 41’inin sattığı su, sağlıksız ve mikroplu bulunmuştu. Ama “sağlıksız” açıklaması 5 firma için geldi: “Buzada”, “Erpınar”, “Alps”, “Kervansaray”,”Yalısu”. Geri kalan 36 firma hangileri? Kimler su diye sidik satıyor? Kaçımız su diye lağım içiyoruz?

2012-Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuçlarına göre; sınavlara toplam 1 milyon 938 bin 165 aday girdi. 189 bin 410 aday en az bir puan türünden sıfır puan aldı. Liselilerin onda biri “sıfır çekmiş” oldu. Üniversite sınavlarının birinci aşaması olan YGS’ye giren adaylarda da durum benzerdi. 50 bin 805’inin puanları 0,5’ten küçük olduğu için hesaplanmadı. Yani 50 bin 805 çocuk sıfır aldı. Bu durumda “belli ki eğitim sistemimizde bir sıkıntı var?” dememiz ve buna göre bir yol-yöntem-çözüm düşünmemiz gerekmez mi? Hem müfredatta hem sistemde ne gedik var bununla ilgili çalışan bir kurul var mı? Çocuklar neden her geçen gün daha başarısız oluyorlar bu konuda bir araştırma yapılıyor mu? Peki her sınav sonrası “çalıntı sorular” ya da “iptal edilen sorular” yüzünden rezillik üzerine rezillik yaşayan ÖSYM hakkında bir çalışma yapılıyor mu?

Bir hafta içinde: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yola döşenen mayının askeri aracın geçişi sırasında patlatılması sonucu şehit olan Astsubay Çavuş Selman Aksu (21), İzmir’de son yolculuğuna uğurlandı. Diyarbakır’da 2 çocuk, yerde poşet içinde bulup kurcaladıkları cismin patlaması sonucu yaralandı. Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi’ndeki sınır taburu’na PKK’lılar tarafından havan saldırısı düzenlendi.  Yine Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lıların döşediği mayın patlaması sonucu şehit olan er Kadir Kayıkçı’nın terhisine 15 gün kaldığı öğrenildi. Bu arada Mardin’in Kızıltepe ilçesinin karşısındaki Dırbesiye ilçesinde (Suriye tarafı) Türkiye’den çıplak gözle görülecek hakim tepelere ve TV verici direklerine dev Kürt bayrakları, sokaklarda ise elektrik direklerine Türkiye’deki çatışmalarda ölen Suriyeli PKK’lıların fotoğrafları asıldı.……… Ne olacak? Devlet politikamız nedir? Genelkurmay nerede? Daha ne kadar insan ölecek?…… Laf ve şarkıcılar-sanatçılarla kahvaltı sosyalleşmeleri dışında ne yapılıyor?

Sağlık-Güvenlik-Eğitim

Huzur içinde, ihtiyacı olan eğitimi alarak sağlıklı yaşamak!

Bir insanın, bir vatandaşın en basit hakkı değil mi bunlar? Sağlıklı ve güvenli yaşam hakkı! Eğitim hakkı!

Okula gitme hakkı! Temiz su içme hakkı! Patlatılmadan yaşama hakkı! Devletin sağlaması gereken en pirimitiv üç hak bu değil mi?

Hani doğmamış bebeğin yaşam hakkı var da doğduktan sonra yaşama, okuma,temiz su içme hakkı yok mu? Devlet vatandaşını sadece fetusken mi koruyor?

Ya ben de saçmalıyorum bazen!

Ne kadar abuk sabuk konulara takılıp kalıyorum böyle…

Kusurumu bağışlayın ne olur!

Esas meselemize döneyim ben…

Kaç tane doğuruyoduk? Neremizden doğuruyoduk? …. Neydi?