NASIL İNSAN OLMA MESELA

Sevgili okur bu sıcak günlerde seni sadece lafta değil gerçekte de insan olmaya çağırıyorum. Sana bunu yazıcam bu hafta ben.

Sevgili okur bak, hayatta belli reflekslerimiz, belli davranışlarımız bizim aslında kim olduğumuzu, hamurumuzun ne olduğunu anlatır. Yaşlılara, çocuklara ve hayvanlara olan davranışlarımız! Yaşlılarla, çocuklarla ve hayvanlarla iyi olamıyorsak, iyi insan değiliz demektir. Bu böyle! Çünkü, bu üç grup desteğe ihtiyaç duyan grup. Bu üç grupta var olanlara biz yardımcı olmak durumunda, kollayıp korumak, sevmek, gözetmek, sahip çıkmak durumundayız. Bu üçlüye bakıcaz, yardım edicez. Nokta! Bu tartışmaya kapalı bir konu, bunu herkes kabul etmek zorunda.

Bundan sonrasında nasıl pozisyon alacağı herkesin kendi bileceği iş. Yaşlılarla mı ilgilenirsiniz, çocuk hakları için mi çalışırsınız, sokak hayvanları için mi uğraşırsınız size kalmış. Enerjiniz varsa hepsine koşabiliyorsanız ne ala ama en az birine bir faydanız olması da şart!

Ben insanlarla münasebetimi ziyadesiyle limitlediğim ve artık insana dair meseleleri minimumda kendime dert ettiğim için (çünkü hayat insana bunu yapabiliyor) hayvanlarla ilgileniyorum. Onların o kendine has, gerçek, samimi, olduğu gibi halleri, sevgileri, masumiyetleri beni iyileştiriyor, rehabilite ediyor. Karşılığında ben de onlara seve seve bakmaya çalışıyorum.

Hayvanlar şahane canlılar. Sizi seviyorlar veya sevmiyorlar ve bu konuda gayet netler. “Mış” gibi yapmıyorlar. Sizden hoşlanmazlarsa ısırıyorlar veya tırmalıyorlar. “Dur şunla aramı iyi tutayım sonra şöyle gömerim” gibi projeler yapmıyorlar. Neyse o. Dümdüz, tertemiz, olduğu gibi. Çok masumlar. Çok gerçekler. Beni inanılmaz etkileyen bir şey bu. O gerçeklik beni benden alıyor. Bir insanda bulamayacağınız bir dürüstlük içindeler. Pazarlıksız, hesapsız, fitnesizler. Mesela dedikodu yapmıyorlar, arkanızdan iş çevirmiyorlar, sizin kötülüğünüze dair plan, proje yapamıyorlar. Gayet net ve hızlılar. Sizi sevdiklerini de sevmediklerini de ilk birkaç dakika içinde anlayabiliyorsunuz. Bu benim çok değer verdiğim, çok kıymetli bulduğum bir şey. Biraz hayvanların dünyasına dahil olursanız siz de benim gibi hissedeceksiniz eminim. Bu doğallık ve dürüstlük sizi büyüleyecek.

Dolayısıyla senden ricam sevgili okur, bu sıcak günlerde dışarıya mutlaka SU ve MAMA bırakman. Mamadan kastım evde dört gün beklemiş salçalı yemek değil. Bu etrafı leş etmek, hayvanı zehirlemek, komşuları da gerçek hayvan severlere düşman etmekten başka bir şeye yaramıyor. KURU MAMA bırakmanı istiyorum. İnternetten büyük mama satın alıyorsun. Var siteler. Ara (her şeyi buluyorsun ya) bunu da bulursun. Temizmama.com, hepsiburada.com, kolaymama.com, hızlımama.com, petlebi.com… Yaz google’a, “kedi maması satın al” yaz mesela, dünya kadar çıkıyor, dükkandan da ucuza geliyor (ben, temizmama.com ve hepsiburada.com’dan sipariş veriyorum). Yap bunu bak. Ölmezsin. Bir tshirt eksik al mahallendeki kedileri 1,5 ay besle mesela. Böyle düşün biraz. Kafan böyle çalışsın. Su kabı görürsen geçip gitme, su koy (evet pet şişeden alıp boşaltabilirsin içine, ziyan değil, onu da bir can içiyor). Evdeki yoğurt kabını su kabı yapacaksan üstüne SU KABI yaz ki belki insan evladıysa denk gelen, atmasın.

Senden yaz kış hayvanlara yardımcı olmanı istiyorum sevgili okur. Şu “ay huylanıyorum korkuyorum” olayını bırak. Kucağına al yala demiyorum su koy su! Mama koy! Savaşçı prenses Zeyna olman gerekmiyor bi kaba su koyman için, korkuyorsan da koy!

Bu vesileyle şu konudaki fikrimi de kamuoyuyla paylaşmak isterim. Hayatta bir b*ka yaramayan insanlar var ya hani. Ne yaşlıya, ne çocuğa ne hayvana faydası olmayanlar. Hayatta kendisi dışında kimseye bir faydası olmamışlar. Kendi g*tünü gezdiren, anca kendini yediren, içiren, giydiren, hane dışında kimse için bir hareket yapmamış olanlar… En sevmediklerim bunlar. Şimdiye kadar bir çocuğun okumasına destek olmamış, bir hasta için (tanımadığı evet) kan vermemiş, bir yaşlının hastane masrafına yardım etmemiş, ilacını alıp götürmemiş, bir hayvanın kafasını sevmemiş, bir avuç mama bırakmamış olanlar var ya… En tehlikeli tipler bunlar. Bunlardan insana her türlü zarar gelir. Çünkü benciller, çünkü merhametsizler!

Bir şeylerden korkacaksan eğer sevgili okur, sevgisiz, merhametsiz ve bencil insandan kork, kediden köpekten değil. Çünkü esas onlar en tehlikeliler, her türlü zararı verebilirler.

Babamın bir lafı vardır, kulakları çınlasın; “idrarın ilaç desen işemez, tutar” bu insanlardan olma. Bu insanlardan vardır illa çevrende onları kendine yaklaştırma.

Kendisi dışında kimseye faydası olmayan biri neden senin, sevdiklerinin, çocuklarının etrafında olsun ki?

Hayatında bir kuş için ekmek kırmamış, bir kediye su bırakmamış, bir tanımadığı yaşlının koluna girmemiş insanı hayatında tutma.

Sen merhametsiz olma. Şimdiye kadar aklına gelmediyse de şimdi başla.

İNSAN olmak sadece biyolojik bir durum değil.

Doğru düzgün insanlar olabildiğimiz bir ömür dilerim.