MENOPOZ OLAYINI NAPTIN?

Gel konuşalım

Menopoz durumları ne alemde sevgili okur?

 

Evet böyle damdan düşer gibi…

 

Menopoza girme yaşı 37’lere düşmüş madem bu konuyu bir konuşalım biz seninle. Önce (eğer bir kaç tane daha doğurmak gibi bir planın yok ise) olayın “psikolojik kısmını geç. Senin kadınlığının yumurta olayıyla ilgisi yok, hiç yumurta üretemeyen, yıllarca tedavi görüp yine oluşturamayan yarı yaşındaki taş gibi genç kadınlar ölsün mü? Yumurta üretip yine çocuk sahibi olmayan kadın yok mu? Kadınsın ve yumurta mevzusu başka bir mevzu. Bunu geç. Dolayısıyla “ay ama benim kadınlığım” köylülüğüne hiç gerek yok, rahat ol.

 

“Yan etkiler” durumu kişiye göre değişiyor. Ateş basması denilen hadise için bitkisel ilaçlar veriliyormuş artık ve gayet işe yarıyormuş. Bu arada hemen bu noktada söyleyeyim (tamamen kişisel görüş, tıbbi kanı falan değil çünkü doktor değilim) ben bu menopozu geciktirmek için hormon alma, kullanma olayına karşıyım. Bu hususta çok çeşitli yorumlar var. Eskiden kanseri tetiklediği söyleniyordu, artık “yok yanılmışız” deniyor. Tıp camiası meseleli biliyorsun, bir gün onayladığından ertesi gün cayabiliyor. Eğer hormon terdavisine başlamayı düşünüyorsan bir kaç kere daha düşünmeni öneririm. Yani vücut belli bir yola girmiş kasmanın alemi var mı?

 

Saç dökülmeleri, kemik erimeleri, tırnak kırılmaları vb. Vitamin kullan sevgili okur. Vitamin piyasası çok gelişti. Bitkiseli, fabrikasyonu, doğalı, ekstralısı kendi kafana, yaşam tarzına ve bütçene göre ortalık vitamin dolu. Doktorunla konuş, kendin de araştır, ne şekilde (ne sıklıkta vs.) kullanman gerektiğini öğren ve vitamine başla.

 

Kötü alışkanlıkların varsa birak. Sigara içiyorsan bırak, alkol alıyorsan azalt. Yağlı tuzlu gıda olayına çözen göster, sağlıklı yaşamaya başla (valla iyi bişi, herkesin yapması lazım, menopozu beklemeye gerek yok).

 

Mutlaka spora başla (yine menopozu beklemek gerekmiyor bunun için) spor yap bir şekilde. Yürü, yüz, ne bileyim bir sürü opsiyon var sana en uyanı seç. Yeter ki hareket et.

 

Doğal gıdalardan sıklıkla tüketmen gerekenleri öğren (yoğurt, süt peynir ağırlıklı beslenme istiyor sanırım, kalsiyum olayları). Doktorunla konuş, ne diyorsa onu daha sık tüket.

 

Kendinle ilgilen. Saçına cildine bol bol bakım yap (yine, menopoza gerek yok bunun için, bak kendine sevgili okur, kendini sev artık).

 

Hamilelik korkusu olmadan istediğin anda, istediğin yerde, istediğin şekilde sevişmenin tadını çıkar. Düşünsene kürtaj korkun bitti. “Ay hamile kalır mıyım, ay böyle olur muyum, ay düşürür müyüm…” yok artık, kurtuldun. Gönlünce seviş. Tatil programı yaparken regl tarihine göre ayar yapmak zorunda kalmamanın, ayın bir kısmında bacaklarının arasına bir şey tepmemenin, kan sızmıyor değil mi diye arkanı kollamanın gereği kalmadı daha ne istiyorsun Allah’ından.

 

Kadınlık esas şimdi başlıyor, doya doya sınırlamadan yaşa, tadını çıkar.

 

Çok şanslısın sevgili okur. Güzel bir ömür de senin olsun bundan sonra.