MOMYREKSİK

Yeni kavram yapmışlar

Siz duydunuz mu bunu? Ben duymamıştım. Momyreksik diye başlığı görünce üzerine atladım. Uzun zamandır okuduğum en yaratıcı anne-çocuk başlığıydı ve canciğer kuzu sarması da değildi.

Momyreksik kavramı doğum yapan ama yaptığı halde sanki hiç yapmamış gibi davranan annelere verilen isim olmuş. Bu anneler doğumdan hemen sonra sanki hiç doğum yapmamış gibi kilolarını vermeye çalışıyorlar (bunu yapabilmek için hamilelik esnasında çok disiplinli beslenip spor yapıyorlar). Bebek doğunca hemen orjinal rutinlerine (iş, güç, sosyal yaşam, gezme vb.) dönüyorlar ve bu annelere edilebilecek en büyük iltifat “ay hiç doğum yapmamış gibisin” oluyor.

Kavram bu ruh halini özetliyor ve bunu eleştirel bir bakış açısıyla yapıyor çünkü sonundaki o “reksik” “Anoreksik” olmaktan geliyor. Yeme sorunu yaşayanlar hani…

Çok tanıdık geldi herkese değil mi? Çünkü etrafımız bu momyreksik annelerle dolu artık biz sadece durumun adını bilmiyormuşuz.

Elbette, doğumdan sonra hayatın altüst olmasına gerek yok, hiç bir şeyin mahvolması, yokolması falan da gerekmiyor. Bunu söylemiyor kimse zaten. Aksine doğum ertesi sosyal yaşantısına geri dönen, spora başlayan anneler lohusa depresyonu ile daha rahat başediyorlar. Bu değil mevzu.

Mevzu inkar psikolojisi. Sakatlık orada!

“Sanki hiç doğum yapmamış gibi” olma çabası, yarışı, takıntısı.

Oysa yaptın güzel kızım. Bir bebeğin var artık.

Bugün eve kedi yavrusu alsan hayatında bir takım değişiklikler olur, bebeğin olduğunda olmaması mümkün mü?

Elbette o kalçalar genişleyecek, daralacak, tekrar genişleyecek ve daralacak ve genişleyecek… Hayat bu, sabit kalamıyoruz.

Elbette evde geçirdiğin zamanlar artacak. Elbette geceleri uykun bölünecek, elbette “partilemeye” daha az enerjin olacak…

Elbetteki elindeki parayı kendine mi çocuğuna mı harcayacağını düşünüp çocuğunu seçeceksin, elbette alnındaki çizgiler artacak ve botox yaptıracaksın…

“Doğum yapmamış gibi” olmak istiyordun da neden doğurdun diye sormazlar mı insana güzel kızım? Doğurmayıp daha kolay çözebilirdin durumu.

Madem doğurdun, bir bebek var artık hayatında, senin bebeğin!

Karnında baktığın, vücudundan beslediğin, içinde büyüttüğün!

Bakacaksın güzel kızım ve bir şeyler değişecek hayatında.

Basenlerin genişleyecek ve göğüslerin sarkacak ve kol kasların yumuşayacak… Eskisi gibi “ortamlara patlamaya” halin olmayacak, halin olsa zaman bulamayacaksın, zaman olsa bütçe ayırmayacaksın, bütçe olsa…. ZAMANINI ÇOCUĞUNLA GEÇİRMEK DAHA GÜZEL GELECEK.

İnan bana “hiç doğum yapmamış” gibi olmaya gerek yok. Dünyada milyonlarca kadın anne olmak istiyorken ve çeşitli sebeplerle olamıyorken, sen olmuşsun, tadını çıkar.

Çünkü çocuğun büyüyecek, sana kalan zamanlar artacak. Arkadaşlarınla yemeğe de çıkacaksın, kızkıza içmeye gitmeye de zaman ayıracaksın, spora da başlayacaksın, poponu da yeniden toparlayacaksın. Hepsinin bir zamanı var, hepsi olacak sırayla, hiç korkma.

Bebekli olmanın, bebek, sevmenin, bebek bakmanın bir bebek annesi olmanın tadını çıkar.

Bebeğinin hayatına eklediği yeniliklerin, değişikliklerin, farklılıkların tadını çıkar.

Doğurup “doğurmamış gibi” olmaya değil, doğurduğunla mutlu olmaya bak.

Bir de şükret!

Herkese mutlu ve sağlıklı haftalar.