KISA KISA

KISA KISA

Kadının yükselişi sürer mi?

Kuşkusuz kadınlar atağa geçti. Mesela, 2012 Londra Olimpiyatları’na baktığımızda, hem giden sporcuların çoğunun kadın olduğunu görüyoruz hem de kadın sporcuların başarılarıyla övünüyoruz. Öyle ki kazanmasalar da (basketbol takımımız gibi), verdikleri mücadele içimizi coşturuyor. Nasıl canla başla, emeklerini sakınmadan ve vazgeçmeden denediklerini görmek, en az madalya almaları kadar gurur veriyor insana. Durum üniversite sınavlarında da aynı. Genç kızlarımız, sınavlarda delikanlılardan daha başarılılar. Belli ki daha iyi konsantre oluyorlar, çalışıyorlar, kafa patlatıyorlar. İş hayatına baktığımızda ise, en büyük şirketlerin başlarında, artık kadın CEO’lar çoğunlukta. Hem çalışan kadın hem de yönetici kadın sayısı hızla arttı. Şimdi, burada anlamamız gereken çok önemli bir nokta var. Bu başarı, bundan en iyi ihtimalle 20 sene öncesinin başarısıdır. En iyi ihtimalle, 20 sene önce (ki iş hayatı için en az 40 sene demeliyiz) doğmuş ve geçtiğimiz 20-25-30 yıl içinde yetişmiş kadınların başarılarından bahsediyoruz. Şimdi kendimize sormamız gereken soru şu: Bundan 2 sene önce ya da bugün doğan kız çocukları, bundan 20-25 sene sonra nerede olacaklar? Kadınların bu yükselişi ve başarısı katlanarak mı artacak yoksa aksi mi olacak?

ORTALIK MANYAK DOLU

Kırklareli’nde çiftçilik yapan F.D., garip sesler duyması üzerine gittiği bahçesindeki ahırda, S.E adlı kişiyi ineğinin cinsel organına kolunu sokarken yakaladı. Koşarak kaçmak isteyen S.E., F.D. ile babası R.D tarafından yakalandı. Baba R.D. polisteki ifadesinde, “Yaklışık üç yıl öncede S.E.’yi ineğimi taciz ederken yakaladık. Kendisini uyarıp bıraktık. Ama zaman zaman ahırda ineklerin yanında demir kovalar bulduk. Üzerlerinde ayak izi oluyordu. Gariplik fark ediyorduk” dedi.

İstanbul Kemerburgaz Göktürk Merkez Mahallesi’ndeki Emirtaş Sitesi sakinleri, besledikleri sokak köpeğinin tecavüze uğradığını öne sürdü. İddiaya göre, 60 yaşlarındaki bir adam, kemikle kandırdığı köpeği ormanlık alana götürdü. Köpeğe tecavüz eden sapık, kayıplara karıştı. Sapığın köpeği kemikle kandırma eylemi, sitenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi. Site sakinleri, “Bu sapıklar yüzünden çocuklarımızı dışarı bırakamıyoruz” dedi.

Eskişehir’de vatandaşların ihbarı üzerine polis, saat 03.45 sıralarında Odunpazarı İlçesi Gökmeydan Mahallesi’ndeki Özbek Çocuk Parkı’na gitti. Polis, evli ve 3 çocuk babası işsiz Mustafa K.’yı (47) bir sokak köpeğine tecavüz ederken yakaladı. Karakola getirilen ve ifadesi alındıktan sonra Kabahatler Kanunu’na göre 150 TL para cezası yazılarak bırakılan Mustafa K., “Uzun süredir eşimden ayrı olarak yaşıyorum. İşim de yok. O gece son param ile bir bira alarak parkta içtim. Bu sırada yanıma boz bir dişi köpek geldi. Köpek bana ilgi gösterince, kendimi tutamadım. Onunla ilişkiye girdim” diye konuştu.

Bir ara bu haberler azalmıştı sanki. Şimdi haftada en az 2-3 hayvana tecavüz haberi okuyoruz. Ortalık manyak dolu. Çocuklarınızı koruyun, kollayın, yalnız bırakmayın.

HADİ BİLMİYORSUN! GÖRMÜYOR MUSUN?

Ne zaman gazeteye elimi atsam ya da internetten haber sitelerine baksam, illa (yaz dolayısıyla sanırsam) ince ip kenarlı bikinisiyle duş alan kız/kadın fotoğrafı görüyorum. Şöyle bir şey fark ettim, açık renk bikini altı giymek ve bunu da mümkünse bir ya da 2 numara küçük almak moda. Çünkü o bikini altlarının durumunu başka türlü açıklayamıyorum. Şimdi dürüst olayım, eğer kız/kadının poposu güzelse, arkadan baktığınızda görüntü gayet hoş. Ancak önden baktığınızda… Amerika’da yaşadığım dönemde, sınıf arkadaşlarım sayesinde çok kısa sürede bütün “lingo”ları öğrenmiştim. Bir gün, yine beni İsa’nın yoluna döndürmeye çalışan Matthew ve sürekli bana, “don’t fucking socialize” (kibarca: ne yaparsan yap sosyalleşme) diye akıl veren siyah bayan arkadaşım Miralda ile yemek yerken, yan masaya gelen kıza gözleri takıldı. Sonra kendi aralarında, “Camel Toe” diyerek ve iğrenme hareketleri yaparak güldüler. Çok boş bakmış olmalıyım… Durumu bana anlattıklarında, bir daha pantolon-eşofman altı-bikini altı vb. alırken ekstra dikkatli olmak gerektiğini daha net anladım. Kızın durumu iğrençti. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Anlatamadıysam, “Google amcaya” aratın ve görsellere bakın…

Bu hafta böyle kısa kısa…

Ama yeterince öz zannediyorum.