HAYIR DİYORSA HAYIR

Merhaba sevgili okur, izin ver şu bitmek tükenmek bilmeyen tecavüz olayları hakkında birkaç kelam (yine) edeyim.

 

Öncelikle, ben de pek çoğunuz gibi düşünüyorum. Yaşanan her anormallikten sonra mağdurun “suçlandığı” bu ülkede direkt savunmaya geçiyoruz ya hani… Hani yolda karpuz satsa “kazıkçıdır lan bu, kelek çıkar” deyip karpuz almayacağımız tipte birileri bir takım yorumlar yapıyor diye bunlara insan muamelesi yapıp savunmaya geçiyoruz ya… Hani “ekmek alıyordu”, “galoş veriyodu”, “ders çalışmaktan dönüyordu” falan yapıyoruz ya… Yapmaya gerek yok onu işte.

 

HAYIR!

 

Gece gezmeden dönmek tecavüze uğramak için bir sebep değildir. Hiçbir şey tecavüzü aklayamaz, saçmalamanın lüzumu yok. İster partilesin dönsün, ister arkadaşından dönsün, ister hasta teyzesine uğramış dönüyor olsun, ister erkek arkadaşının evinden dönüyor olsun… Kimseyi ilgilendirmez, herkesin kendi hayatı, hiç kimse bir başka canlıya (kadın, tavşan, kedi, köpek, inek, eşek vs) arzusu dışında, zorla dokunamaz.

 

Bunu önce biz bilip, bu konuda emin olucaz ki bunu savunalım. Biz önce tecavüze dair hafifletici sebepler peşinden koşmayı bırakıcaz ki “hayır dediği anda dokunamazsın!” diye sesimiz gür çıksın. Çünkü hafifletici sebep ararsak “ama ders çalışmaktan dönüyormuş” dersek başka yerden dönene tecavüz edilebilirmiş gibi bir alt mesaja sebep oluyoruz.

 

Yok böyle bir şey!

 

Olamaz!

 

İsteyen istediği yere gider, döner, yürür, taksiye-dolmuşa biner… Ama hiçbir erkek bir kadına arzusu dışında dokunamaz.

 

Saat kaç olursa olsun!

 

Şartlar ne olursa olsun!

 

Kadın ne giyerse giysin!

 

Kadın nerede çalışırsa çalışsın!

 

FARKETMEZ!

 

Hayır HAYIR demektir. Hayır diyorsa Hayır! İster tanımadığı bir adam, ister KOCASI, ister sevgilisi FARKETMEZ!

 

Aradaki ilişki, yakınlık FARKETMEZ!

 

Eğer kadın HAYIR diyorsa ona zorla dokunamazsın!

 

BİTTİ!

 

BU!

 

Tamam mı? Anlatabildim mi?

 

Önce bir durumu anlayalım. Haklarımızı bilelim. Kendimize inanalım. Kadın olarak bedenimize dair kontrolümüzün bir “ama”sı olmadığını öğrenelim. Bunu savunalım. Elbette ve ne yazık ki etrafımızda bunu takmayan suçlular ve bu suçları işleyenleri aklayan diğer suçlular olacak. Dünya böyle bir yer ne yazık ki.

 

Ama biz kadın olarak şunu kesin bilelim ne olur. Vücudumuzun kontrolü bizde. Kimse bize istemediğimiz bir şekilde dokunamaz. Akşam saat kaçta nereden dönersek dönelim bu bizi “tecavüzü hak eden” yapmaz, hiçbir şey tecavüzü haklı kılmaz.

 

İnsan gibi yolda yürümeye özür getirmek zorunda değiliz. Tecavüz bir suçtur. Bu suçu işleyen ceza almalıdır. BU. Bu kadar.

 

Aydınlık bir hafta dilerim.